2021/03/06 - 16:56

Shiekh/ Dr.Ahmed Nasser Al-Mohammed Al-Ahmed Al-Jaber Al-Sabah

Shiekh/ Dr.Ahmed Nasser Al-Mohammed Al-Ahmed Al-Jaber Al-Sabah

Foreign Minister and Minister of State for Cabinet Affairs

14/06/2000

Doctorate with Distinction in Political Sciences – University Paris 1 Pantheon – Sorbonne – France

1994 -1995

M.A. in International Relations and Translation – Strasbourg University for Human Sciences – France

1993 -1994

One-year postgraduate degree (Maitrise)- Strasbourg University for Human Sciences – France

1993 – 1994

B.A. in Modern Languages – Strasbourg University for Human Sciences - France

1992 – 1993

B.A. in International Relation – Strasbourg University for Human Sciences-France

1991 – 1992

Third Degree Diploma in French Language – University of Franche – Comte(UFC ), Besancon – France

1988 – 1990

Associate s degree in Political Science – University of Bordeaux –

1987 – 1988

French Language Diploma – Lemania College – Lausanne – Switzerland

1984 – 1987

High School Degree – Kefan High School

02/03/2021

02/03/2021 Appointed as Foreign Minister and Minister of State for Cabinet Affairs by Amiri Decree No. 18/2021

14/12/2020

Appointed as Minister of Foreign Affairs by Amiri Decree No. 176/2020

25/10/2020

Appointed as Minister of Foreign Affairs and acting Minister of Information by Amiri Decree No. 153/2020

17/12/2019

Appointed as Minister of Foreign Affairs by Amiri Decree No. 290/2019.

11/12/2017

Assistant Foreign Minister for the Cabinet of the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs.

10/12/2016

Assistant Foreign Minister for the Cabinet of the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs.

08/01/2014

Director of the Cabinet of the First Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs.

26/04/2011

Director of the Cabinet of the Deputy Prime Minister & Minister of Foreign Affairs and acting Director of the Cabinet of the Information Systems and Technology Department.

09/02/2006

Director of the Cabinet of the Deputy Prime Minister & Minister of Foreign Affairs.

14/06/2005

Appointed as Ambassador Extraordinary & Plenipotentiary at the Ministry of Foreign Affairs by Amiri Decree.

23/07/2003

Director of the Cabinet of the Minister of Foreign Affairs.

09/07/2001

Director of the Cabinet of the State Minister of Foreign Affairs.

02/07/2001

Appointed as Minister Plenipotentiary in the Ministry of Foreign Affairs by Amiri Decree.

14/12/2020

Appointed as Minister of Foreign Affairs by Amiri Decree No. 176/2020

25/10/2020

Appointed as Minister of Foreign Affairs and acting Minister of Information by Amiri Decree No. 153/2020

17/12/2019

Appointed as Minister of Foreign Affairs by Amiri Decree No. 290/2019.

11/12/2017

Assistant Foreign Minister for the Cabinet of the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs.

10/12/2016

Assistant Foreign Minister for the Cabinet of the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs.

08/01/2014

Director of the Cabinet of the First Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs.

26/04/2011

Director of the Cabinet of the Deputy Prime Minister & Minister of Foreign Affairs and acting Director of the Cabinet of the Information Systems and Technology Department.

09/02/2006

Director of the Cabinet of the Deputy Prime Minister & Minister of Foreign Affairs.

14/06/2005

Appointed as Ambassador Extraordinary & Plenipotentiary at the Ministry of Foreign Affairs by Amiri Decree.

23/07/2003

Director of the Cabinet of the Minister of Foreign Affairs.

09/07/2001

Director of the Cabinet of the State Minister of Foreign Affairs.

02/07/2001

Appointed as Minister Plenipotentiary in the Ministry of Foreign Affairs by Amiri Decree.

27/11/1999

Political Affairs Officer at the Department of Political Affairs in HH the Crown Prince s Diwan.

17/12/1997

Head of Committees Affairs Division the Committees & Follow-up Department of the H.H Crown Prince s Diwan.

18/10/1995

Political Researcher at the Department of Committees and Follow-up of H.H. the Crown Prince s Diwan.

1990-1991

Volunteer in the Office of the Foreign Minister of the Kuwaiti Government-in- exile during the Iraqi Invasion- Kingdom of Saudi Arabia.

2005-2014

Member of the board of Directors of Kuwait News Agency ( KUNA)

1991-1992

Secretary of the Kuwaiti Students Union in France

06/01/2021

Order of Kuwait of the First Class, from H.H The Amir of The State of Kuwait Sheikh Nawaf AL Ahmad Al Jaber Al Sabah

11/03/2019

Medal of Chevalier of the Legion of Honour from the President of the French Republic H.E. Emmanuel Macron.